Jajeczny kryzys. Wysokie ceny jajek w Polsce

Próżno szukać na półkach sklepowych marketów wytłaczanki 10 jajek w cenie 3.49zł, jak to miało miejsce w lipcu, a w październiku było to 3.99zł, wówczas dodałem wpis o koszcie „bycia na diecie”. Dzisiaj za te same jajka zapłaciłem już 5.99zł, ceny tego produktu rosną w zastraszającym tempie. Dla wielu osób uprawiających sport jajka to podstawowe, a zarazem jedno z lepszych źródeł białek dostępnych na rynku, dotychczas były również w przyzwoitej cenie – były.

Dane resoru rolnictwa za pierwszy tydzień listopada mówią, że średnie ceny sprzedaży w zakładach pakowania jaj kształtowały się na poziomie: XL – 62,6 zł (wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia o 7,2 proc.); L – 54,3 zł (wzrost o 6,5 proc.); M – 50,6 zł (wzrost o 10,5 proc.); S – 43,6 zł/100 szt. (wzrost o 10,1 proc.).1

W Unii Europejskiej mięso drobiowe jest tańsze od jajek

Doszliśmy do momentu w którym mięso drobiowe jest tańsze od jajek, wcześniej było to nie do pomyślenia. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymyślik zaznaczył, że w ostatnich latach ceny mięsa drobiowego były o około 30-35 procent wyższe od cen jaj.
W Unii Europejskiej średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych z każdym tygodniem rośnie o około 5 procent. Wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży jaj do krajów wspólnoty, w związku z tym zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.2

Jaja
Polskie jaja trafiają na salony Europejskie

Dane Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sprzed kilku dni mówią, że mięso drobiowe jest w Unii Europejskiej tańsze od jaj. Na dzień dzisiejszy według notować unijnych zapłacimy, w hurcie – 100 kilogramów tuszek kurcząt rzeźnych kosztuje 182,43 euro (769,85 złotych), a 100 kilogramów jaj 185,91 euro (784,54 złotych). Wynika z tego że jaja są już o prawie 2 procent droższe od mięsa.3
Dyrektor KIPDIP uważa, że różnica w cenie na korzyść jaj będzie rosła, gdyż mięso drobiowe do końca roku powinno systematycznie tanieć, a jaja będą utrzymywały swoją cenę.

Fipronil i ptasia grypa powodem wysokich cen jaj

Jak wspomniałem wyżej, w Europie zwiększył się popyt na Polskie jaja. Powodem tego jest wykrycie fipronilu, środka używanego do zwalczania karaluchów, na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, w dalszej kolejności w innych krajach Unii Europejskiej, był to powód dla którego wiele stad kur niosek zostało wybitych. Mało tego, we Włoszech wystąpiła ptasia grypa, u jednego z największych producentów jaj w kraju. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję w UE.

Fipronil – organiczny związek chemiczny, pochodna fenylopirazolu. Składnik insektycydów (głównie przeciwko karaluchom, komarom, szarańczom, kleszczom i pchłom) używanych w postaci cieczy, aerozolu bądź granulatu. Zastosowanie fipronilu obejmuje cztery główne obszary: ochronę roślin uprawnych i ozdobnych przed owadami i roztoczami roślinożernymi, zwalczanie szkodników w miastach, zastosowania weterynaryjne, zastosowania w hodowli zwierząt domowych i bydła oraz w hodowli ryb.

Ciekawostki:

  • Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie – 2 mln 268 tys. ton rocznie oraz siódmym producentem jaj – 9 mld 100 milionów sztuk jajek.
  • Według danych Głównego Urzędu Statycznego, w minionym roku mieszkaniec Polski zjadł 145 sztuk jaj, a ja około 5800 sztuk – wyrobiłem normę 40 obywateli :O

Osobiście przerzucam się powoli na zastępcze źródła białka w diecie, mam tutaj na myśli zredukowanie ilości jajek dziennie, w zamian sięgam częściej po ryby i alternatywne źródła białka. Jak sytuacja wygląda u Was?

Korzystałem z:

1.Jaja na unijnym rynku droższe od kurczaków – PAP.pl

2.Ceny jaj w górę. To jeszcze nie koniec drożyzny – agrobiznes.money.pl

3.Jaja na unijnym rynku droższe od kurczaków – PAP.pl

 

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *